W dzisiejszych czasach praca z laptopem to codzienność dla dużej liczby osób. Na przenośnym komputerze można pracować nie tylko w biurze, ale i w domu. To wygodne rozwiązanie, dające wiele swobody osobie wykonującej swoje obowiązki w ten sposób. Niewielki rozmiar laptopa sprawia, że praca na nim często wykonywana jest w różnych dziwnych miejscach, takich jak łóżko. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie jest to najrozsądniejsza opcja.
Jakie ryzyko niesie ze sobą praca z laptopem w łóżku?
Praca w warunkach domowych jest z jednej strony dużo bardziej komfortowa, jednak z drugiej zdecydowanie trudniejsza niż w przestrzeni biurowej. Wszystko przez to, że pomieszczenia domowe nie są przystosowane do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Brakuje w nich ergonomicznych mebli dopasowanych do potrzeb użytkowników. Korzystanie z laptopa w domu wymaga spędzania kilku godzin dziennie w tej samej pozycji. Często jest to pozycja wymuszona, w której głowa i tułów wychylone są do przodu. Nie jest to naturalny układ korzystny dla ludzkiego zdrowia. Pozostawanie w nim przez dłuższy czas może prowadzić do problemów z kręgosłupem i ogólnych bólów pleców.
Lekceważenie powstałych dolegliwości może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie kręgosłupa oraz stawów. W dłuższej perspektywie może skończyć się to trwałymi deformacjami elementów układu mięśniowo-szkieletowego. To z kolei może doprowadzić nawet do uszkodzenia narządu ruchu. Pojawienie się dolegliwości związanych z pracą w łóżku w nienaturalnej pozycji bardzo często prowadzi także do spadku wydajności pracownika, co przekłada się na dużo mniejsze efekty prowadzonych przez niego działań. W skrajnych przypadkach prowadzi to do niezdolności dalszego wykonywania obowiązków na danym stanowisku.
O czym warto pamiętać pracując z laptopem?
Pracując w domu z laptopem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, których przestrzeganie wyeliminuje problemy z kręgosłupem i pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Przede wszystkim należy wstać z łóżka i zadbać o odpowiednią pozycję pracy przy biurku. Zdrowa i bezpieczna pozycja przed laptopem to taka, w której zarówno plecy, jak i szyja są wyprostowane, a nie pochylone do przodu. Ramiona powinny opadać wzdłuż tułowia, natomiast łokcie być zgięte pod kątem prostym. Należy pamiętać również o zachowaniu kąta prostego pomiędzy udami a tułowiem oraz udem a podudziem. Dłonie muszą być ułożone w jednej linii z przedramieniem.
Niezwykle istotny jest w tym przypadku prawidłowy dobór mebli, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie każdej osoby pracującej przy komputerze. Dobrze dobrane biurko poprawia również efektywność i ergonomię pracy. Meblami polecanymi do pracy w domu są biurka z regulowaną wysokością blatu. Regulowane stelaże do biurek wyposażone w mechanizm ręczny lub elektryczny umożliwiają dopasowanie poziomu blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu przy jednym biurku może pracować więcej niż jedna osoba, co jest nie tylko funkcjonalnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem. Sprawdź pełną ofertę Miladesign.